Profilaktyka - Publiczna Szkoła Podstawowa w Redle

21  marca społeczność Szkoły Podstawowej świętowała nadejście wiosny najróżniejszymi aktywnościami.  Na pierwszych dwóch lekcjach odbyła się szkolna gra „terenowa” pod nazwą „Bezpieczniki w sieci”. Udział wzięły klasy IV SP- III gimnazjum.  Każda z klas to jedna drużyna.  Po pierwszym dzwonku przewodniczący klas spotkali się w punkcie „0” aby odebrać „Indeksy” wraz z instrukcjami. Indeksy miały banderole, a otworzyć je można było o wyznaczonej godzinie. Każdy z indeksów zawierał 5 zagadek wskazujących miejsce w labiryncie szkolnym. Jeśli prawidłowo drużyna rozwiązała zagadkę (każda z klas w innej kolejności)  trafiała do ukrytego punktu, gdzie czekało  wyzwanie związane z tematyką bezpieczeństwa w sieci.

PUNKTY ZADAŃ:

SPRAWNE CIAŁO:
Zdobycie bezpiecznika czyli zaliczenie zadania wiązało się z10 rzutami do celu zgniecionymi „dokumentami” KOSZ- 2pkt, SPAM -1P. Klasa musiała wybrać do którego z celu rzuca. W punkcie omówiono tematykę bezpiecznego przesyłania dokumentów oraz niszczenia w sposób bezpieczny.

RAZEM DO CELU:
Zdobycie bezpiecznika czyli zaliczenie zadania wiązało się z integracja- jak największa liczba uczniów musiała stanąć na formacie A1. Klasa musiała wybrać strategię i współdziałać. W punkcie omówiono tematykę wspólnego przeciwdziałania cyberprzemocy oraz pomagania sobie nawzajem.

WIRTUALNA SPRAWA:
Zdobycie bezpiecznika czyli zaliczenie zadania wiązało się z wyszukiwaniem pojęć związanych z siecią i internetem w wyznaczonym czasie. W punkcie omówiono znajomość pojęć sieciowych oraz potrzebę pomagania sobie i uczenie się od siebie nawzajem.

GIĘTY JĘZYK:
Zdobycie bezpiecznika czyli zaliczenie zadania wiązało się ze znajomością  pojęć w języku angielskim związanych z siecią i internetem. W określonym  czasie należało przetłumaczyć słowa w języku angielskim na j. polski oraz przyporządkować je na karcie pracy. W punkcie omówiono potrzebę znajomości wyświetlających się haseł na ekranie komputera
.

RUSZ GŁOWĄ:
Zdobycie bezpiecznika czyli zaliczenie zadania wiązało się z pomysłowością i kreatywnością Drużyna rzucała 9 kostkami z piktogramami na każdej ze ścian- Story Cubes.  Zadaniem było ułożenie historyjki/ opowiadania  w wyznaczonym czasie z zastosowaniem hasła Bezpieczeństwo w sieci. Klasa musiała wspólnie w sposób kreatywny podejść do zadania. W punkcie omówiono tematykę publikowania twórczości w sieci.

Najlepsza z drużyn okazała się klasa II a gimnazjum która otrzymała w nagrodę ramkę do zdjęć z napisem FRIENDS wraz z  kompletem „bezpieczników na przyszłość” by pamiętać o bezpiecznych zachowaniach w sieci.

W tym czasie klasy 1-3 SP na sali gimnastycznej rywalizowały w turniejach sportowych.

W drugiej części dnia dla wszystkich odbyły się różnego rodzaju aktywności promujące spędzanie czasu poza monitorem komputera.

Odbył się pokaz stroju wiosennego w którym świetnie zaprezentowały się dzieci z różnych klas Wyróżniono  klasę V, IIIa SP oraz IIb gimnazjum.

Konkurs talentów obejmował pokaz i prezentacje własne . Dominował śpiew. Był też pokaz  taneczny, umiejętności akrobatycznych na hulajnodze, żonglerka, oraz recytacja wiersza.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz umiejętności gry w szachy.  Oceniano także umiejętności artystyczne- plastyczne w postaci konkursu na Marzannę.

Jednak to rozgrywki sportowe które odbywały się na Sali gimnastycznej cieszyły się największym zainteresowaniem.

W ramach realizowanej tematyki uczennica klasy VI przygotowała komiks o bezpieczeństwie w sieci.

We wszystkich konkursach i rozgrywkach rozdano nagrody. Zabawa była przednia.
Dzień ten był podsumowaniem działań obejmujących tematykę bezpieczeństwa w sieci w naszej szkole.